BASIN AÇIKLAMASI 108

Tarih: 07.07.2012

Haziran ayı içinde rektör adaylarının belirlenmesi amacıyla seçim yapılan 20 üniversitede alınan sonuçlar YÖK tarafından değerlendirilmiş, bunlardan 11 tanesi aynen benimsemiştir. Bu arada 9 üniversitenin seçim sonuçları dikkate alınmaksızın, yeni düzenleme yapılmıştır. Bu yeni düzenleme, cumhurbaşkanına gönderilmiş ve cumhurbaşkanı da kendisine sunulan üniversitelerden, 16 üniversite için YÖK’ün hazırladığı listeye uygun karar almıştır.

Sonuçlara bakıldığında toplam olarak 5 üniversitede yapılmış olan seçim sonuçları dikkate alınmaksızın rektör ataması yapıldığı görülmektedir.

Bunlar arasında özellikle Gazi Üniversitesi ile ilgili olarak yapılan atama, demokrasi ve özerklik ilkeleriyle bağdaştırılması asla mümkün olmayan bir durum ortaya çıkarmış bulunuyor. 2056 öğretim üyesinin bulunduğu Gazi Üniversitesi’nde kullanılan 1975 oydan, geçerli olan 1939 oyun sadece 188’ini alarak (%9.6), beşinci olan bir adayın rektör olarak atanması, geçerli hiçbir kriter ile açıklanamaz.

TÜMÖD olarak başından beri asla kabullenemediğimiz bu türden rektör adayı belirleme yönteminin tutarsızlıkları bir kere daha açığa çıkmış bulunmaktadır. Ardı arkası kesilmeyen demokrasi ve özgürlük söylemlerinin gerçekçiliği ve samimiyeti böylesine bir seçim sisteminin bir an önce terk edilmesini zorunlu kılmaktadır. Üniversite ile, öğretim elemanlarıyla dalga geçercesine yapılan bu oyuna son verilerek, bilimin ışığında, yansız ve doğru bir seçim sistemi üzerinde düşünülmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı