BASIN AÇIKLAMASI 95

Tarih: 29.10.2011

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının bir eğlence ve şenlik gibi düşünülmemesi gerekmektedir. Cumhuriyet kutlamaları, sadece ülke içinde değil, tüm dünya ulusları açısından büyük bir tarihsel olayın bilincine varılması yönünde işlev gören bir etkinlik oluşturmaktadır. Bu nedenle Cumhuriyet kutlamalarının işaret ettiğimiz bu yönü ile yaşadığımız acı deprem olaylarına karşılık, ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Ancak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapılmaması hakkındaki başbakanlık genelgesi, bize bu durumdan dersler çıkarmamızı sağlamıştır. Demek ki bundan sonra Cumhuriyetimizi kutlamak değil, kurtarmak zamanı gelmiştir. Ancak her türlü olumsuzluğun yanında, emperyalizme karşı ilk kez zafer kazanan Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukları, cumhuriyetlerine sonsuza kadar sahip çıkma karar ve bilincindedirler.

Bu duygularla yüce ulusumuzun bu çok önemli bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlar ve aynı zamanda acılı deprem sonucu hayatlarını kaybedenlere rahmet, yüce ulusumuza başsağlığı, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar dileriz.

 

    Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı