BASIN AÇIKLAMASI 82

Tarih: 21.09.2010

Günlerdir kamuoyunda ÖSYM tarafından yapılan bazı sınavlar üzerindeki şaibeler konuşulmaktadır. Her geçen gün yeni yeni bulgular çıkmaktadır ve bu skandala karışanların bazıları tutuklanmıştır. Gerçek suçluların tarikatlarla kol kola olduğu bilinmesine karşılık, henüz bu yönde bir adım atılmamıştır ya da atılmak istenmemektedir. Şimdilik KPSS sınavının “Eğitim Bilimleri” bölümü iptal edilmiştir. Devlet memuru olmak umuduyla sınava giren adayların, gelecekleri çalınmıştır.

Bu skandalın sadece KPSS sınavında değil, ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlarda da olduğu kuşkusu, toplum üzerinde büyük bir güvensizlik ve umutsuzluk yaratmıştır.

ÖSYM ve KPSS sınavlarının ortaya çıkardığı facianın gerçek ve derindeki nedenlerini iyi düşünmemiz gerekmektedir. Eğitimi alınıp satılan bir mal, eğitim kurumlarını birer ticarethane ve öğrenciyi, müşteri konumuna indirgeyen özelleştirmeci politikaların biri daha böylece ortaya çıkmış görünmektedir.

Eğitim gibi kutsal bir uğraş, kâr amacını esas alan ve geniş paraların rol oynadığı bir sisteme teslim edilince, bu sonucun doğmuş olmasına şaşmamak gerekir.

 

    Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı