BASIN AÇIKLAMASI 63

Tarih: 04.06.2009

2008-2009 Eğitim-Öğretim yılı, Tüm Öğretim Elemanları Derneği topluluğu olarak bizleri derinden sarsan üzücü olaylarla dolu olarak geçti. Bu üzücü olayların yüreğimizdeki ağırlığı artarak devam etmektedir.

Ülkemizin pek çok değerli aydınları ile birlikte saygın rektörleri ve öğretim üyeleri özgürlüklerinden yoksun bulunuyorlar. Bu nedenle üniversitelerimiz onların yeri doldurulması mümkün olmayan hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Bu çok değerli meslektaşlarımızın isimlerini anımsamak görevimizdir: Uludağ Üniversitesi önceki Rektörü ve ADD Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, 19 Mayıs Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, İnönü Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Prof. Dr. Erol Manisalı, Doç. Dr. Emin Gürses, Doç. Dr. Ümit Sayın…

Bu değerli aydınlarımız insan haklarına ve hukuka aykırı bir şekilde, özgürlüklerinden yoksun olmanın yanı sıra ciddi birer sağlık sorunlarıyla da karşı karşıyadırlar. Üstelik, Prof. Dr. Uçkun Geray ile Prof. Dr. Türkan Saylan gibi bu süreçte yaşamlarını yitiren meslektaşlarımız da olmuştur.

Bugün, değerli meslektaşımız, arkadaşımız Prof. Dr. Erol Manisalı’nın da yaşamsal önem taşıyan bir ameliyat geçirmiş olduğunu öğrenmek, her gün birbiri ardından tattığımız acılı olaylara yeni bir tanesini daha katmıştır.

Bütün bu yaşanan olaylara karşın adaletin mutlaka gerçekleşeceğine ve yargısız infaz sürecinin er geç sona ereceğine yürekten inanıyoruz. Hiç kuşkumuz yok ki yargı yalnızca bilim insanları için değil, herkes içindir. Görevi ne olursa olsun, bugün için yargı erkini kullanmak durumunda bile olsa, hiçbir gerçek suçlunun yüce Türk adaletinin pençesinden kurtulması mümkün olmayacaktır.

 

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı
  Öğr. Gör. Suay KARAMAN
TÜMÖD Genel Sekreteri