BASIN AÇIKLAMASI 54

Tarih: 30.11.2008

 

Basından öğrendiğimize göre, geçtiğimiz günlerde üniversite topluluğumuz bünyesinde ardı ardına meydana gelen iki olay, Tüm Öğretim Elemanları Derneği adına bizlerde son derece olumlu etkiler uyandırmıştır.

Bu olaylardan birincisi İstanbul Üniversitesi’nde olmuş; İstanbul Üniversitesi’nin Sayın Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, rektörlük makamına korumalarıyla birlikte girme saygısızlığını gösteren İsrail Başkonsolosuna anında kapıyı göstermiştir.

İkinci olay, daha yakın tarihte Başkent Üniversitesi’nde olmuştur. 29 Kasım 2008 tarihinde basına yansıdığı üzere, Başkent Üniversitesi Senatosu, Türkiye’ye gelen Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle ilgili olarak Türkiye’nin bütünlüğünü zedeleyici, yapay etnik bölünmelere zemin hazırlamaya çalışmaları nedeniyle, “Topraklarımıza basmaya layık değilsiniz, bir an önce terk edin” açıklamasında bulunmuştur.

TÜMÖD olarak, her iki olayı da Türkiye’yi rahatça at oynatabilecekleri bir sömürge toprağı gibi görmeyi ve ulusal onurumuzu çiğnemeye kalkışmayı alışkanlık haline getirmiş olanlara karşı verilmiş çok yerinde bir ders olarak görmekteyiz. Örnek olması gereken bir davranış olarak değerlendirdiğimiz bu olayları, taşımakta olduğumuz sorumluluğumuzun gereği saymaktayız.

 

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI
TÜMÖD Genel Başkanı
 
  Öğr. Gör. Suay KARAMAN
TÜMÖD Genel Sekreteri