BASIN AÇIKLAMASI 26

Tarih: 15.10.2007

Ulusumuzu soykırım suçlusu olarak gösterme yönündeki ABD Temsilciler Meclisi’nde oynanan oyunları, TÜMÖD olarak bir kez daha lanetle kınıyoruz.

Halkımız “herkesi nasıl bilirsin, kendin gibi” demiştir. Bu ünlü özdeyişi doğrulayan yeni bir örnekle karşı karşıyayız. Tarihin her döneminde ırkçılık ve soykırım konusunda en iğrenç ve en korkunç suçları işlemiş olmanın kara lekesini alınlarında taşıyan, başta ABD olmak üzere tüm Batı dünyası, ulusumuza aynı lekeyi bulaştırmak yolunda tam bir pervasızlık ve gayretkeşlik sergilemektedir.

Türkiye'ye bu gülünç bahaneyi kullanarak saldıran Amerikan emperyalizmi, bu yolla Türkler ve Ermeniler arasına düşmanlık tohumları ekmeyi de elden bırakmıyor. Onların bu çabası öncelikle Ermenistan'ın ve Ermenilerin sorunlarını çözümsüzleştirmektedir.

Eğer Türkler, onlar gibi ırkçı ve soykırım tutkunu bir ulus olsaydı, bu durum, en güçlü oldukları dönemlerde ortaya çıkmış olurdu. O dönemlerde Türkler ve Ermeniler arasında tam bir uyum ve dostluk egemendir. Bize atılan iftira, Osmanlı’nın dört bir yandan saldırılara uğradığı ve tarihten silinmeye yüz tuttuğu bir dönemle ilgilidir.

Tarihe birazcık tarafsız bir gözle bakan herkes bilir ki 1915 olayları, emperyalizmin oyununa gelen bir kısım Ermenilerin, Osmanlı’yı arkadan vurmak üzere kışkırtılmaları sonucunda patlak vermiştir.

ABD Temsilciler Meclisi’nin üyeleri, soykırım arıyorlarsa çok daha taze olaylar üzerine eğilmelidirler. Hocalı katliamını ve işgal altındaki Karabağ'da olanları görmemezlikten gelerek, uydurma bir tarih sahnesi oluşturma çabası içinde olanlar, ikiyüzlülüğün en bayağı örneğini göstermektedirler. ABD Temsilciler Meclisi’nin üyelerini, tarihe karşı tarafsız ve dürüst olmaya çağırıyoruz.

 

Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI					Öğr. Gör. Suay Karaman
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Genel Başkanı		TÜMÖD Genel Sekreteri