BASIN AÇIKLAMASI 21

Tarih: 15.08.2007

Basınımızın yüzünü ağartan bir kaç isimden birisi olan değerli yazar Emin Çölaşan'ın işine son verilmesini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Sonuçları dolayısıyla ulusal değerlerimize, basın özgürlüğüne ve demokrasimize yönelik ağır bir saldırı oluşturan bu olayı nefretle karşılıyor ve kınıyoruz. Öyle anlaşılıyor ki, basınımızın Mumcu, Emeç, Kışlalı gibi unutulmaz değerlerini aramızdan ayırmış olan güçler, bu saldırı ile yeni bir kalenin daha düşürülmüş olduğunu düşüneceklerdir.

Bu olay, bugüne dek demokrasimizi korumak bahanesiyle içişlerimize pervasızca müdahaleden kaçınmamış ve bazı ulusal kurumlarımıza yönelik tahriklerini sorumsuzca sürdürmüş olan, Avrupalı sözde dostlarımız başta olmak üzere, bir takım dış güçlerin ve onların içerideki kuyruklarının hedef saptırmadaki samimiyetsizliklerini bir kere daha gözler önüne sermiştir. Demokrasiye ve özgürlüklere yönelik asıl tehdit ve tehlikenin nereden kaynaklandığı ortadadır.

Bir kere daha görülüyor ki demokrasimize ve onun temel unsurlarından birisi olan düşünce ve haberleşme özgürlüğüne yönelik asıl büyük tehdit, küresel egemenlerin yörüngesine çekilmiş olan tekelci sermayeden ve özellikle de bir kısım tekelci medya sermayesinden kaynaklanmaktadır.


		Prof. Dr. Alpaslan Işıklı			Öğr. Gör. Suay Karaman
		TÜMÖD Genel Başkanı			TÜMÖD Genel Sekreteri