BASIN AÇIKLAMASI 14

Tarih: 09.04.2007

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Haluk Koç'un, 30 Ocak 2006 tarihinde TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, başbakanın mal varlığı tartışmalarını değerlendirirken "Başbakan kıvırtıyor" biçimindeki sözlerinin Cumhuriyet Gazetesi’nde haber olarak yayınlanması üzerine, Cumhuriyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni  İbrahim Yıldız'ın, 23 ay 10 günlük hapis cezasına  çarptırılması, hiç hukuk bilgisi olmayan, ama düşünebilen herkes tarafından "gülünç" olarak nitelenecek bir durumdur.

Başbakanın Haluk Koç hakkında açtığı dava reddedilmişken, ancak bu sözleri haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi’nin  mahkum edilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlamanın yeni bir boyutudur. Yargıç verdiği bu talihsiz kararla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin "Hukuk Devleti" niteliğine zarar vermiştir. Çünkü mantıktan ve hukuktan yoksun bu karar, dokunulmazlık kalkanına sığınan siyasetçilere, istediği gibi hakaret hakkı verirken, bunu haberleştiren basını mahkum etmesiyle, başbakanı ve iktidarını hakaret konusunda cesaretlendirmiştir.

Cumhuriyet Gazetesi’ni haberi nedeniyle dava açan Başbakan ile bu davadan ceza veren yargıcın, basının sesinin kısılması konusunda paralel düşüncelere sahip oldukları kanıtlanmıştır. Ancak Yargıtay’ın verilen bu kararı yeniden gözden geçirecek olması,  hukukun üstünlüğü adına umutlarımızın devam etmesini sağlamaktadır.

 								Prof. Dr. Alpaslan Işıklı
 								TÜMÖD Genel Başkanı