BASIN AÇIKLAMASI 13

Tarih: 06.04.2007

AKP iktidarı, bir yandan üniversite özerkliğinin ve bilim özgürlüğünün bir numaralı düşmanı olduğu herkes tarafından bilinen ünlü bir ‘öğretim elemanı doğramacısı’ olan kişiye 2007 yılı “TBMM Onur Ödülü” vermiştir. Diğer yandan aynı gün, en doğal demokratik haklarını kullanan üniversite rektörlerine ve bugünkü YÖK yönetimine şiddetle saldırmıştır. Böylece AKP iktidarının demokrasinin değil, demokrasi karşıtlarının yanında yer aldığı çarpıcı bir biçimde gözler önüne serilmiş bulunuyor.

Yaklaşan cumhurbaşkanı seçimi konusunda, görüşlerini demokratik kurallar çerçevesinde ortaya koyan rektörlere ve 14 Nisan’da görkemli bir miting ve yürüyüş hazırlığı içinde olan Demokratik Kitle Örgütlerine duyulan öfke, bu iktidarın demokrasiye olan tahammülsüzlüğünün yeni bir göstergesidir.

AKP iktidarı, tehlikenin farkına varan güçleri sindirmek, susturmak ve hatta yok etmek için, demokrasi dışı davranışlara yönelmiştir. İktidarın bu tür davranışları ülkemizi kargaşaya sürüklemekten başka hiç bir işe yaramaz. Ancak ne olursa olsun demokrasinin her zaman galip geleceğini unutmamak gerekir.

 

 							Prof. Dr. Alpaslan Işıklı
 							TÜMÖD Genel Başkanı